Ezoterija, alternativna učenja
Format: 21 cm
Broj strana: 96
Povez: Mek
Godina izdanja: 2018.
750 din.
Provevši duže vreme s Borhesom u Buenos Airesu, gradu koji sam po sebi lavirint, gradu koji svetli, Borhesov italijanski izdavač je došao na ideju o Vavilonskoj biblioteci, antologiji fantastične književnosti u desetak knjiga, koju bi izabrao, uredio i uvodom propratio veliki argentinski pisac – jer se ideja beskrajne Vavilonske biblioteke nalazi u samoj srži Borhesove poetike.
Mnoga iznenađenja čekaju čitaoca: od plemenitih istočnih izvora ranije neprevođenih, do već slavnih, ponovo otkrivenih imena, sa njihovim manje poznatim delima, „ponovo izmišljenih“ hiljadama odraza u ogledalu Borhesovih pogleda.
Iz Borhesovog predgovora
Najneospornija Kafkina vrlina je otkriće nepodnošljivih situacija. Dovoljno mu je tek nekoliko redaka da bi stvorio nezaboravnu sliku. Na primer: „Životinja istrgne bič iz ruku svoga gospodara i kažnjava se da bi se pretvorila u gospodara, a ne shvata da je to samo privid stvoren jednim novim čvorom na biču.“ Ili: „U hram nagrnu leopardi i piju vino iz pehara; događaj se ponavlja; na kraju se može predvideti da će se dogoditi, pa je uključen u liturgiju hrama.“Razrada kod Kafke manje zadivljuje od mašte. U njegovom delu se pojavljuje samo jedan tip čoveka: Homo-domesticus — koliko Jevrej, toliko i Nemac — koji čezne za svojim mestom, makar sitnim, u bilo kakvom poretku: u svemiru, u nekom ministarstvu, u ludnici ili tamnici. Zaplet i ambijent su bitni, ne razvoj radnje, ni psihološko poniranje. Zato njegove pripovetke imaju prednost nad romanima; zato imamo pravo da tvrdimo da nam ovaj izbor pripovedaka daje celovitu sliku tako jedinstvenog pisca.
© 2023. Knjiga Knjiga